Yhteystiedot

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Mielenterveystalo.fi on Helsingin yliopistollisen sairaalan (HUS) psykiatrian tuottama verkkopalvelu, jota ylläpidetään yhde​ssä​ Suomen sairaanhoitopiirien kanssa.

Haluatko antaa meille palautetta?

Voit antaa palautetta Terveyskylän palautelomakkeen​ kautta:

Palautelomakkeeseen
  • Paina Aloita tästä.
  • Koski palautteesi aikuisten, nuorten tai lasten Mielenterveystaloa, kirjoita ensimmäiseen kenttään Mielenterveystalo.
  • Jos asiasi liittyy tekniseen ongelmaan, valitse tekninen palaute kohdassa kaksi.

Yleiset tiedustelut

Haluaako organisaatiosi tehdä yhteistyötä Mielenterveystalon kanssa? Tai haluatko tietää lisää palvelustamme esittelyn muodossa? Oletko median edustaja?

Ota yhteyttä:

Reetta-Maria Roiha, kehittämispäällikkö

reetta-maria.roiha@hus.fi

050 441 53 01

Alueelliset koordinaattorit

Sairaanhoitopiireissä työskentelevät koordinaattorit päivittävät tietoja alueensa mielenterveyspalveluista oirenavigaattoriimme ja palveluhakukoneisiimme. He myös kertovat Mielenterveystalosta omalla alueellaan.

Jos huomaat sivuillamme puutteita alueesi ​palveluiden tiedoissa tai haluat kuulla lisää Mielenterveystalosta, ole suoraan yhteydessä alueesi koordinaattoriin.​​​

 Etelä-Karjalan sairaanhoitopiiri

Aikuisten Mielenterveystalo

Sanna Roste-Torniainen

sanna.roste-torniainen@eks​ote.fi​

040 183 44 35​

 Etelä-Savon sairaanhoitopiiri

Mikael Torppa

mikael.torppa@essote.fi​​

 HUS Helsingin yliopistollinen sairaala

Yhteydenotot oman kunnan yhteyshenkilöön tai jos kuntaasi ei löydy osoitteeseen info.epalvelut@hus.fi​​

Aikuisten Mielenterveystalo

Janne Ruotsalainen (Espoo)

janne.ruotsalainen@hus.fi

Jonna Salminen (Espoo)

jonna.salminen@hus.fi

Petri Kylmänen (Helsinki)

petri.kylmanen@hel.fi

040 160 26 47

Nuorten Mielenterveystalo

Maija Kerkola (Espoo)

maija.kerkola@hus.fi

Jenny Laurén (Helsinki, 12/2019 alkaen)

jenny.lauren@hus.fi

040 648 28 67

Marja Lenkkeri (Hyvinkää, Mäntsälä, Tuusula, Järvenpää, Nurmijärvi, Pornainen)

marja.lenkkeri@hus.fi

0408328215

Lasten Mielenterveystalo

Mika Harinen (kaikki HUSin kunnat)

mika.harinen@hus.fi

​​

 Itä-Savon sairaanhoitopiiri

Aikuisten Mielenterveystalo

Airi Väänänen

airi.vaananen@sosteri.fi​

044 417 38 39

Nuorten Mielenterveyst​alo

Sameli Järvisalo

sameli.jarvisalo@sosteri.fi

044 417 28 39

Lasten Mielenterveystalo

Sirpa Kettunen

sirpa.kettunen@sosteri.fi

044 417 28 45 ​​​

 Kanta-Hämeen sairaanhoitopiiri

Veli Backman

veli.backman@khshp.fi

045 7734 5323​​

 Keski-Suomen sairaanhoitopiiri

Katri Pelttari

katri.pelttari@ksshp.fi

050 316 93 97 ​

 Kymenlaakson sairaanhoitopiiri

Susanna Gilbert

susanna.gilbert@kymsote.fi

044 223 1281 ​

 Lapin sairaanhoitopiiri

Jarmo Harju

jarmo.harju@lshp.fi

040 6477 002 ​

 Pirkanmaan sairaanhoitopiiri

Marita Koskinen

marita.koskinen@pshp.fi

 Siun sote - Pohjois-Karjalan sosiaali- ja terveyspalvelujen kuntayhtymä

Aikuisten, nuorten ja lasten Mielenterveystalo

Mari Piirainen

mari.piirainen@siunsote.fi

 Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri

Jukka Korhonen

jukka.korhonen@ppshp.fi​

040 168 9008​

 Pohjois-Savon sairaanhoitopiiri

Aikuisten ja Nuorten Mielenterveystalo

Sari Soininen-Keskitalo

sari.soininen-keskitalo@kuh.fi

044 717 6674

Lasten Mielenterveystalo

Jari Räisänen

jari.j.raisanen@kuh.fi

044 717 2786 ​

 Päijät-Hämeen sairaanhoitopiiri

Aikuisten ja Lasten Mielenterveystalo

Kirsi Uutela

kirsi.uutela@phhyky.fi

044 440 6907

Nuorten Mielenterveystalo

Suvi Läderberg

suvi.laderberg@phhyky.fi

 Satakunnan sairaanhoitopiiri

Marko Tähtinen

marko.tahtinen@satasairaala.fi

0447079432

 Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri

Olli Oranta

olli.oranta@tyks.fi

050 438 3796​

 ‭(Hidden)‬ tyyli