Siirry pääsisältöön

Omahoito-ohjelma

10. Juomisen hidastaminen

Ongelmajuojilla ja alkoholisteilla on tapana juoda nopeasti. Jos siis haluat juoda vähemmän ja nauttia silti muiden seurasta, on sinun opittava juomaan hitaammin.

Jos esimerkiksi olet päättänyt, ettet juo enempää kuin neljä olutta, jaa annokset tasaisesti käytettävissä olevan ajan mukaan. Yhden annoksen tuntivauhdin hidastaminen on varmin tapa välttää liika humaltuminen.

Juomisvauhdin hidastaminen

 • Tee jotain muuta juodessasi tai sen välillä: keskustele, syö, heitä tikkaa, kuuntele musiikkia, tanssi tai pelaa korttia.
 • Jäljittele jotakuta sellaista henkilöä, joka juo hitaasti.
 • Juo välillä vettä tai virvoitusjuomia.
 • Maistele, älä hörppää!
 • Pidä pausseja kulausten välillä. Hellitä hetkeksi otteesi lasista. Ei sitä kukaan sinulta vie.

Huomaa

Juo laimeampia alkoholijuomia, kuten kolmosolutta nelosoluen sijaan. Laimenna teräviä tuoremehuilla tai vedellä. Viiniä voi myös jatkaa vissyllä, ja paukkuun voi pyytää vain 2 cl viinaa yleisen 4 cl:n asemesta.

Suomalainen alkoholikulttuuri

Humalahakuisuus on suomalaisessa juomakulttuurissa yhä yleistä. Kansallisiin tapoihimme on kuulunut juoda kerralla paljon, istua ravintolassa valomerkkiin asti ja jatkaa seuraavanakin päivänä.

Miten siis suhtautua näihin perinteisiin juomatapoihin? Eräs keino on ainakin se, että harrastaa niitä mahdollisimman harvoin. Silloin niiden eksotiikkakin tulee paremmin esille. Toinen keino on ottaa tällaisiin tapoihin etäisyyttä kokeilemalla niiden rikkomista.

Voit kokeilla, olisiko mahdollista

 • olla tyhjentämättä kaikkia pulloja yhdellä istumalla
 • jättää viikonlopun juomiset vain yhteen iltaan
 • juoda vain laimennettuja juomia tai ottaa välissä vettä
 • olla kokonaan juomatta vappuna, juhannuksena tai uutena vuotena

Tilaisuuksiin valmistautuminen

Mitä tehdä tilaisuuksissa, joissa tarjotaan alkoholia? Miten voit luontevasti pitää kiinni rajoistasi?

Kokeile näitä vinkkejä:

 • Päätä etukäteen, paljonko aiot juoda. Juo hitaasti, niin et joudu olemaan täysin kuivin suin loppuaikaa.
 • Varo booleja! Niissä voi olla yllättävän paljon alkoholia.
 • Valmistaudu jättämään väliin kierroksia ja kieltäytymään sinulle tarjotuista juomista. Jos mielestäsi on hankalaa sanoa vain ”ei kiitos” tai ”riittää tällä kertaa”, niin keksi jokin muu luonteva selitys, jonka avulla vältyt juomasta enempää kuin on tarkoituksesi.
 • Älä tilaa suoraan isoa tuoppia, vaan valitse esimerkiksi 0,33 litran pullo.
 • Alkoholista kannattaa siirtyä vesilinjalle hyvissä ajoin ennen tilaisuuden päättymistä. Tämä takaa turvallisemman kotimatkan sekä ehkäisee seuraavan päivän krapulaa.
 • Varaudu siihen, että tulee mieliteko juoda lisää. Mieti etukäteen itsellesi sopivia huomautuksia, joiden avulla voit hillitä lipsumista. Sano itsellesi esimerkiksi:
  "Muutama paukku lisää ei tee tätä tilaisuutta sen kummemmaksi."
  "Kun lopetan nyt, olen huomenna taas virkeä ja hyvässä kunnossa."
 • Jos tilanne käy ylivoimaiseksi, mieti valmiiksi jokin syy, jonka varjolla voit poistua. Vetoa vaikka aikaiseen herätykseen tai seuraavan päivän tehtäviin. Voit myös sanoa suoraan, että haluat lähteä, koska muuten tulisit juoneeksi liikaa.

Seuran vaikutus

Seura tekee kaltaisekseen, sanotaan. Mutta tarkemmin ottaen vain mukava seura tekee kaltaisekseen. Juomistutkimuksissa on todettu, että etenkin runsaasti juovilla miehillä on taipumus mukauttaa kulutuksensa seuran mukaan, mikäli seurasta pidetään. Töykeän tai etäisen kumppanin juominen ei vaikuta kulutukseen samalla tavalla.

 • Missä määrin sinun juomistottumuksesi määräytyvät toveriesi kulutuksesta?
 • Entä miten sinä itse ehkä vaikutat jonkun toisen henkilön juomiseen?