Egenvårdsprogram
7. Vad vill jag ändra på?
Spelande är inte entydigt bra eller dåligt. Det kan ge glädje, sällskap och upplevelser av lyckanden, men det kan också orsaka ångest, trötthet och konflikter.
Den här övningen hjälper dig att stanna upp och reflektera över vad spelandet ger dig och vad det tar ifrån dig.
Övning: Att väga för- och nackdelar
Varför?
När du identifierar för- och nackdelarna med digitalt spelande blir det lättare för dig att använda dem för att stödja förändring. Du ser tydligare vad du förlorar och vad du vinner på att spela eller på att minska på spelandet. Detta stödjer självständigt beslutsfattande och minskar osäkerheten.
Övningen hjälper dig att väga upp din situation på ett mångsidigt sätt och förbereda dig för en eventuell förändring. Reflektionen förbinder dig inte till något, men kan öppna upp för nya perspektiv.
Hur?
Granska ditt nuvarande spelande ur fyra perspektiv: Vad är för- och nackdelarna med spelandet? Och vad för nytta eller skada skulle det orsaka att minska ditt spelande?
Skriv ner dina svar nedan, i dina anteckningar eller på ett PDF-formulär.
Tips
Gör övningen spontant först, tänk inte för mycket på den. Du kan återkomma till den senare och komplettera dina svar.